Változások a szakmai stábunkban
Ahogy cikkünk neve is sugallja, játékos érkezőink mellett szakmai stábunk is változásokon esett át a nyár során. A nyáron Földi Gábor és Szekeres Ádám távozott egyesületünktől, helyük azonban nem maradt üresen. U13-14-es lányainkat idén Vincze Zsuzsanna irányítja, elsőként vele beszélgettünk.
Mesélnél kicsit a pályafutásodról? Hogy jött a lehetőség, hogy csatlakozz a csepeli családunkhoz?
10 éves koromban ismerkedtem meg a kézilabdával. Mivel nagyon mozgékony kislány voltam, anyukám levitt a Malév SC edzésére és az első dobás után eldőlt, hogy ez az én sportom. Kézilabdázó gyerekként rengeteg élményt, sikert szerezve az edzéseknek, edzőtáboroknak, hazai és nemzetközi tornáknak köszönhetően tudatosult bennem, hogy ez lesz az életem legfontosabb része. Felnőtt játékosként a Malévnál kezdtem, majd 18 évesen Székesfehérváron elkezdődött NB1-es profi pályafutásom, amelyet Esztergom és Békéscsaba követett. Levezetésként alacsonyabb osztályú csapatokban léptem pályára és ekkor már készültem az edzői pályafutásomra. Volt játékostársam Erdős Éva ajánlására kerültem a Csepel csapatához. – V.Zs.
Megkezdtétek már a felkészülést, milyen hangulatban telnek az edzések?
Augusztus 5-én kezdtük meg a felkészülést, a nyári szünet hátránya, hogy az edzések kis létszámmal zajlanak, de jó hangulatban. Az első héten a játékosok alap képességeinek, személyiségének megismerése volt a fő cél. – V.Zs.
Milyen szempontok mentén fogtok dolgozni a szezonban? Vannak-e kitűzött célok?
Az első közös szezonunkra készülünk és ennek megfelelően egy jó közösség kialakítása az elsődleges cél, amely az együtt elvégzett foglalkozások, edzésmunka eredményeként kézilabdacsapattá alakul. Edzőként a gyerekek emberi személyiségfejlődése is elsődleges szempont.
Edzői szempontjaim: Edzőként tudom, hogy viselkedésemnek, minden szónak, cselekedetemnek erkölcsi kihatása van a gyerekekre, vagyis az erkölcsi normák kialakítása a megfelelő, a versenyzéshez való egészséges hozzáállással megtanítása személyes példamutatáson keresztül. Fontos egymás tolerálása, egymás tisztelete és elfogadása. Legfontosabb az egyéni képesség fejlesztés, de minden játékost a saját képességéhez mérve értékelünk, ezáltal az edzésen való részvétel megkedveltetése. A jó hangulatú edzések tervezésénél egyszerűtől eljutva a nehezebb, komplexebb feladatokig. Játékos személyiségkialakítása, amely mérhető a kézilabda iránti elhivatottságból, társak, ellenfél, játékvezető, edzők, vezetők, szurkolók tisztelete, edzés és mérkőzés időpontok pontos betartása, távolmaradás jelzése.
Kitűzött célok: Cél az, hogy jól együtt tudjunk működni, nagyon fontosnak tartom, hogy az alapozási időszakban olyan jó alapot kapjanak a gyerekek, amelyre a szezonban egy alapos technikai, illetve egy biztos taktikai képzést tudjak építeni. Először a kézilabdázás öt alap technikai elemét: -labdavezetés, átadások, kapura lövés, cselezés, védekezés – kell megtanítani és ezeket kell egymás után összekapcsolni olyan játékos gyakorlatok segítségével, melyek kezdetben nagyon egyszerűek, majd a játékosok fejlődésével egyre komplex- ebbé válnak. Ezzel párhuzamosan fontos a labda nélküli mozgások oktatása, és összekapcsolásuk a technikai elemek oktatásával. Nagyon fontos, hogy a helyes technikák megtanítása és elsajátítása után, versenyhelyzetben is gyakoroltassuk a gyermekeket, megfelelő technikai szint elérése után pedig, támadó – védő egyensúlyban. Képességfejlesztés, mozgáskoordináció fejlesztés, labdás játékok ügyességet – taktikai gondolkodást fejlesztő feladatok beépítése az edzésekbe. Erő, állóképesség, gyorsaság, mozgáskoordináció fejlesztése. Az egyéni fejlődés mérése mérkőzésen a csapatban mutatott játék alapján eredménykényszer nélkül. – V.Zs.
Fiú szakosztályunkhoz Farkas Roland érkezett, aki az U15-16-os fiainkat fogja vezetni az idei bajnoki szezon rögös útján.
Honnan érkeztél hozzánk, mesélnél kicsit a pályafutásodról?
XVI.Kerület egyesületétől érkeztem, de volt szerencsém a szivacstól az NB II-es csapatokig dolgozni, tapasztalatot szerezni. – F.R.
Megkezdtétek már a felkészülést, milyenek az első benyomások a csapatról?
Igen megkezdtük a felkészülésünket július 29-vel. A srácok nagyon lelkesek, akarnak fejlődni, dolgozni, ezzel a párosítással bizakodó vagyok a bajnokságban való szereplésünk miatt. – F.R.
Milyen szempontok mentén fogtok dolgozni a szezonban? Vannak-e kitűzött célok?
Első szempont a fizikális, kondicionális felkészülés , ami majd hozza magával a rész sikereket egyénileg és csapat szinten is. Párhuzamosan ezzel a képességek, kompetenciák fejlesztésével fogunk foglalkozni. Elsődleges céljaink nem lehetnek mások mint egyénileg és csapat szinten fejlődjünk , hogy emelt fejjel, mosolyogva tudjuk elhagyni a küzdőteret. – F.R.
Végül de nem utolsó sorban, óriási lehetőség nyílt kapus növendékeink számára, hiszen csatlakozott egyesületünkhöz Farkas Andrea. Szemi nemcsak játékosként de kapusedzőként is hatalmas eredményeket ért már el, és biztosak vagyunk benne, hogy tudásával nagyban elősegíti majd egyesületünk felnőtt, ifista és serdülő kapusaink fejlődését.
Mesélnél kicsit magadról és pályafutásodról mind játékosként, mind pedig edzőként?
12 éves koromban kezdtem a Fradiban játszani, rögtön a kapuba álltam, mindig is kapus szerettem volna lenni. Összesen 23 évet játszottam NB1-ben, 7-szeres magyar bajnok, és 6-szoros kupagyőztes vagyok. Tagja voltam az ezüstös aranygenerációnak: 99-ben világbajnoki ezüstöt, 96-ban és 2000-ben olimpiai bronzot és ezüstérmet nyertem. Büszke vagyok, hogy 131-szer ölthettem magamra a válogatott mezt. Pályám második felében külföldön is játszottam, a Krim Ljubljanában és Metzben. Kapusedző több NB1-es csapatnál voltam, legnagyobb sikert a Dunaújvárossal értem el, ahol EHF kupát nyertünk. 6 éve sportcoach képesítést is szereztem, hogy ezzel a tudással is segítsem az utánpótlás korú sportolókat. – F.A.
Hogy érzed eddig magad nálunk? Milyenek az első benyomások?
Az első benyomások alapján nyugodtan mondhatom, hogy jó edzői és vezetői közösségbe kerültem. A kollégákkal jól működünk együtt és a kapusok is (mind a fiúk mind a lányok) dolgoznak becsületesen. Bízom benne, hogy a „mézeshetek” elmúltával is maradnak így a dolgok. – F.A.
Milyen célokat tűztél/tűztetek ki a szezonra? Mire szeretnél hangsúlyt fektetni a kapusaink képzése során?
Mindenkivel váltottam pár szót négyszemközt. Szerettem volna megismerni egyéni céljaikat és bár ezek a célok eltérőek, egy fontos minden célban van. A fejlődés önmagukhoz képest. Összefoglalva: az én célom az, hogy segítsem az egyéni fejlődésüket fizikailag és mentálisan is. Elérjem azt, hogy szeressék az egyéni foglalkozásainkat, élvezzék ezt a csodálatos játékot (ha már a szabadidejük jelentős részét ennek szentelik) és akkor ez az eredményekben is meg fog mutatkozni. – F.A.
Egytől egyig kiváló szakemberek érkeztek egyesületünkhöz. Sok sikert Nektek a szezonban, és reméljük hamar sikerül beilleszkednetek a csepeli családunkba!
Hajrá Csepel! #csakaXXI